Etkinlikler
BIR MR.BRUNETARNAUD Değerlendirmesi

DEĞERLİ TÜDAM ÜYELERİ

15-17 Şubat Tarihleri arasında  REW İstanbul düzenlenen Fuara katılım sağlayarak siz değerli üyelerimizin ve  Derneğimizin tanıtımı Fuara Gelen Ziyaretçilere yapılmıştır.

1.Fuarın İki‘nci günü 16 Şubat 14:00-16:45 Saatleri arasında Ulusal Atık Yönetimi Stratejisi Sempozyumu’nu düzenledik.

Sempozyumumuza  Davetimiz üzerine Bürükselde Merkezi bulunan BIR Bureau of International Recycling Gnl.Md. MR.BRUNET/ARNAUD FREDERIC ALAIN, Çevre ve Şeh.Bak.Atık Yön.D. Sayın Ersin GÜRTEPE,  ÇEVKO Vakfı Genel Md.Sayın Yaşar Nadir ATİLLA, PAGEV Yön.Krl.Bşk. Sayın Yavuz EROĞLU, AGED Gen.Sek. Sayın Osman KAYTAN,TÜDAM Der.Yön.Krl.Bşk.Sayın Vedat KILIÇ, Moderatör olarak TÜDAM Der.Yön.Krl.Bşk.Yrd.Sayın Ercan YÜREKLİ  değerli görüşlerini Sempozyum katılımcıları ile paylaşmışlardır.

Mr. BRUNET ; Yaptığı Sunumda Çin Hükümeti tarafından uygulamaya konulan Ulusal Kılıç sisteminde 6 milyon ton Hurda kağıdı artık ülkesine almamak için %0,5 oranında hata payını uygulamaya koyduklarını bu şekilde yaptıkları politika ile ülkelerini çöplük yapmak istemediklerini dile getirmiştir. Bu uygulamanın kısa vadede ülkelerin aleyhine olacağını fakat uzun vadede bunun düzgün ve sistemli çalışan firmalar için kazanç olacağını dile getirmiştir. Ayrıca Mr.Brunet Katılımcılar ile paylaştığı görüşlerini http://www.bir.org/news-press/latest-news/china-trade-national-sword-2018-and-review-of-changes-to-chinas-import-controls/ resmi web sayfasında paylaşmıştır.

İngilizce olarak yaptığı sunumlar simültane tercüman aracılığı ile Katılımcılara tercüme edilmiştir.

Vakıf Yetkilileri ise Çin’deki bu gelişmeleri yakından dikkatli olarak takip ettiklerini belirtmişlerdir. PAGEV Yön.Klr.Bşk. Sayın Yavuz EROĞLU ise yaşanan bu sorunun Plastik Sektörü içinde geçerli olduğunu fiyatların yükseldiğini belirterek kısa vadede sorunlar yaşamaya devam edeceklerini fakat Uzun vadede kazanacaklarını belirtmiştir.

TÜDAM Dernek Başkanımız Sayın Veda KILIÇ Hazırladığı Sunumunda Ülkemizin Genel Durumunun bir haritasını çıkarmış ve gelinen son durumun genel bir değerlendirmesini yapmıştır. Hazırlamış olduğumuz TÜRKİYE 2023 GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ SANAYİLEŞME PROJEKSİYONU Raporumuzdaki  tespitlerimizi dile getirmiştir. İhracatın şarta bağlı olması, İthalatın  ise serbest olması ve Çin’in almadığı Atık Kağıdın bir kısmının Türkiye tarafından ithal edildiğini. Ülkemiz Cari açığının arttığını ve Atık kağıt fiyatları üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle fiyatların düştüğünü. Toplama Ayırma Firmaların ise iflasın eşiğine geldiğini. Ülkemizde Toplanamayan Atık kağıdın çöp depolama alanlarına gönderildiğini bunun ise ayrı bir handikap olduğunu Geri dönüşümünde maddi değeri olan bir atığın toprağa gömmek için kamu tarafından tekrar ücret ödendiğini belirtmişlerdir.  Toplama oranları olarak Avrupa birliği Ülkelerinin çok gerisinde olduğumuz ise ayrı bir gerçektir.