Etkinlikler
7-11 Kasım ECOMONO Fuarı

DEĞERLİ TÜDAM ÜYELERİ,

7-11 Kasım 2016 Tarihinde İtalya / Rimini’de  ECOMONO (Geri Dönüşüm ve Enerji) Fuarına katılım sağlanmıştır.

15 Üyemiz’in Katılım sağladığı Fuarda  1’inci ve 2’inci gün Yeni Teknoloji ürünü Makineler ve Sistemler Yerinde incelenmiş ve Görüşmeler yapılmıştır.

3üncü gün Rimini ve Ravenna Bölgesinde faaliyet gösteren HERA Firmasına ait 3 tesis ziyaret edilmiş ve detaylı bilgiler alınmıştır.

İTALYADA CONAİ adında Yetkilendirilmiş Kuruluşların bütününü içerisinde barındıran bir üst kuruluş var. Bu kuruluş belediyeler ile Ambalaj  ve Atıkların  toplanması konusunda bir anlaşma yapıyor. Daha sonra Belediyeler Firmalar ile anlaşmakta. İtalya’da 9 Bölge bulunmakta. Emilya Romanya bu bölgelerden biri.

HERA : 11 Belediyenin Bir araya gelmesi ile 2002 Yılında kurulmuş bir firmadır. Çok Kullanımlı bir şirket olup. Kamu Hizmetlerinin Endüstrileşmesi olarak görev yapmaktadır. Kurulduğundan itibaren sürekli büyüyen bir şirkettir. Bünyesine Çevre bölgelerde faaliyet gösteren firmaları da katarak büyümesine devam etmektedir.  İtalya’nın en büyük firmalarından bir tanesidir. Grubunda 8500 çalışanı bulunmaktadır. 8500 çalışan ile 3,5 milyon vatandaşın ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Çalıştıkları alanlar: Çevre – Atık Toplama ve Bunların işlenmesi – Enerji ve Gaz Üretmesi (Enerjinin üretilmesi ve dağıtılması)Temiz ve Atık su kaynaklarının idaresinin yapılması. HERA Belgelendirme ücreti almıyor. Belediye ile yapılan anlaşmaya göre ücretini alıyor. Üretici ürettiği bütün malları sisteme tam olarak bildirmek zorunda ve üretilen bütün mallara çok küçük bir (0,00001)gibi bir rakamın ilave edilmesi ile üreticinin ürettiği malda kontrol edilmektedir.

1.      Rimini Bölgesinde Faaliyet Gösteren Ambalaj Atıkları Toplama Merkezi, ( Toplanan Ambalaj atıkları Otomatik makinalarda ayrıştılıyor. Son kontrolü insanlar tarafından yapılmakta. Saat’te 8 ton plastik ayrıştırılmakta. Kapalı alan 6.000 metrekare,  Açık alan 10.000metrekare)

2.      Rimini Bölgesinde Faaliyet Gösteren Kompost Tesisi Yerinde incelenmiş, (Park, Bahçeler ve Evlerden toplanan organik atıklar burada işlenmekte. Yıllık 40 bin ton işeme kapasiteli. Elde edilen kompost gübre olarak satılıyor.)

3.      Ravenna Bölgesinde ise Tehlikeli Atık Toplama ve İmha Tesisi Gezilerek yerinde incelenmiştir. 24 Saat Çalışan bir tesis. Tehlikeli atıkların yakılması sonucu elde edilen Elektrik: 4 MEGAWAT, 3 MEGAWAT’ı Tesis kullanıyor 1 MG Elektrik şebeksine veriliyor.

SONUÇ : Bütün atıklar değerlendirilmektedir. Ulaşılması kolay  Toplama kutuları  her yerde bulunmakta. Değerlendirilemeyecek Atıklar yakılarak enerji elde edilmektedir. Elde edilen  bu enerji tesislerin faaliyetlerine devam etmelerine ve Bölge ihtiyaçları doğrultusunda sisteme verilerek satılmaktadır.

Saygılarımla.