Etkinlikler
TÜDAM DERNEĞİ 15. YIL MESAJI

 

TÜDAM DERNEĞİ 15. YIL MESAJI

 

Atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörünün değerli temsilcileri,

 

2007 yılından bu yana sektörümüzün en önde gelen ve en aktif sivil toplum kuruluşu olan TÜDAM Derneği olarak, 19 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Olağan Genel Kurul Toplantısında üyelerimiz ve diğer sektör temsilcileriyle birlikte derneğimizin 15’inci yılını kutladık. Bu kıvançlı günümüzde bizleri yalnız bırakmayarak genel kurulumuza katılan ve nazik tebriklerini ileten tüm kıymetli sektör temsilcilerine derneğimiz adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

TÜDAM Derneği olarak kuruluşumuzdan beri değerlendirilebilir atıklar başta olmak üzere ülkemizde oluşan atıkların doğru ve sistemli bir şekilde yönetilebilmesi ve bu hususta mevzuatların sahaya uyarlanması için, lisanslı işletmelerin perspektifinden doğru, objektif ve kalıcı çözüm önerileri getirmeye gayret gösteriyoruz. Geçtiğimiz cumartesi günü genel kurulumuza katılan değerli meslektaşlarımızla birlikte geçtiğimiz 15 yılı hem sektörümüzdeki gelişmeler hem de derneğimizin faaliyetleri üzerinden samimi bir şekilde değerlendirme fırsatına kavuştuk. Bu zaman zarfında Derneğimizin felsefesi her zaman; sektör çalışma standartlarının yükseltilerek haksız rekabetin engellenmesi, sektörümüzün geri dönüşüm sanayisine evrilmesi ve serbest piyasa koşullarının eksiksiz olarak uygulanması oldu. Şimdiye dek gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerde, savunduğumuz görüşlerde ve önerdiğimiz sistemlerde bu ilkeler doğrultusunda ilerlemeye gayret gösterdik. Nitekim sektörde farklı görüşler sebebiyle ayrışmaların yaşandığı dönemlerde de görüşlerine başvurduğumuz Genel Kurumuz, bize her zaman bu ilkeleri hatırlattı.

 

Bir taraftan sektörümüzü ilgilendiren tüm konularda ilkesel duruşumuzu açık bir şekilde ortaya koyarken, diğer taraftan da hazırladığımız rapor ve projelerle sektörümüzü ileriye taşımaya gayret gösterdik. Bunun en güzel örneği de 2018 yılında “atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörünün” yatırım teşvik mevzuatında öncelikli teşvik edilecek sektörler arasına alınması oldu. Böylece 2018 yılından beri geri dönüşüm sektörüne yapılacak yatırımlar, yatırım bölgesi gözetmeksizin 5’inci bölge teşviklerinden faydalanabiliyor. Derneğimizin 2 yıllık titiz, kararlı çalışması ve devlet erkanı ile yapılan sayısız görüşme neticesinde sektörümüze kazandırılan bu teşvik uygulamasının, sektörün sanayileşmesinde çok önemli bir mihenk taşı olacağına inanıyoruz.

 

Tabii önümüzde çözüme kavuşturulması gereken birçok konu ve hayata geçirilecek birçok proje var. Yıllar geçtikçe hem yerel hem de global piyasalarda geri dönüşüme olan bakış açısı çok hızlı değişiyor. Yeşil Mutabakat ve benzeri uygulamalar, global markaları her geçen gün daha da fazla geri dönüştürülmüş hammadde kullanmaya zorluyor. Demir-çelik, kağıt-karton ve plastik gibi ana endüstrilerinde çok güçlü olan ve bu sektörlere geri dönüştürülmüş hammadde tedarik etme konusunda her türlü argümana sahip Türkiye gibi bir ülkenin, tedarik zincirindeki bu devrimi kaçırmaması gerekiyor.

 

Bu doğrultuda TÜDAM Derneği olarak bu geçiş sürecinde kendimizi güncel tutmak ve sektörün sanayileşmesine öncülük etmek, bundan sonrası için en büyük ödevimiz olacaktır. Bu sorumluluk çerçevesinde en başta derneğimiz çatısı altında, sonra da üyesi olduğumuz Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu (BIR-The Bureau of International Recycling) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi platformlarında sektör için çalışmalarımıza aynı kararlılıkla devam edeceğiz.

 

Bu vesileyle Derneğimizde şimdiye dek emeği geçen bütün üyelerimize ve sektör temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum.

 

 

 

Vedat KILIÇ

TÜDAM Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı