Basında Biz

TÜDAM’dan Gülkentli öğrencilere anlamlı destek

TÜDAM, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasına yönelik bilinci geliştirmek amacıyla Gülkent İlköğretim Okulu’na50 adet ambalaj atığı toplama kutusu bağışladı 

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Koruköy Beldesi Çalıca Köyü’ndeki Gülkent İlköğretim Okulu öğrencilerinin, Fransa, Almanya, İspanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki okullardan çok sayıda öğretmen ve öğrenciyle birlikte yürüttüğü, AB Gençlik Programları bünyesindeki ‘Comenius’ programına da kabul edilen ‘Saving Energy and Recycling (Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilir Enerji) adlı projeye sektörümüzden anlamlı bir destek daha geldi.

Dergimizin başlattığı girişim sonucunda; Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği gereği, lisans almış firmaların bilgi ve birikimlerini paylaşacak bir platform oluşturmak amacıyla; “Toplama Ayırma Tesisleri (TAT) ve Geri Dönüşüm Tesisleri (GDT) lisansına sahip firmaların katılımıyla 2007 yılında kurulan ve halen GDT ve TAT lisanslı 37 üyesi bulunan TÜDAM, hem projeye destek vermek hem de ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasına yönelik bilinci geliştirmek amacıyla Gülkent İlköğretim Okulu’na 50 adet ambalaj atığı toplama kutusu bağışladı.

Bağışlanan 50 ambalaj atığı geri dönüşüm kutusu, ambalaj sektörüne10 yıldır hizmet veren ve TÜDAM’ın sempati üyeleri arasında yer alan; İstanbul Sancaktepe’deki tesislerinde faaliyet gösteren Plastik Koli (www.plastikkoli.com) firması tarafından hazırlandı. Hazırlanan geri dönüşüm kutuları, TÜDAM Genel Koordinatörü Serdar Aydın ve Plastik Koli İmalat Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi’nin Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Uçar tarafından; ‘Saving Energy and Recycling’ Projesi Koordinatörü ve Gülkent İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Şeyda Gül Zaman ile Gülkent İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Gülkent İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Osman Ata’ya teslim edildi. Müdür Yardımcısı Ata ve Proje Koordinatörü Zaman, verdikleri malzeme desteğinden ötürü TÜDAM ve Plastik Koli’ye teşekkür ettiler.

Proje Koordinatörü Şeyda Gül Zaman, “Projeye başladığımız dönemde geri dönüşüm sektöründen birçok kişi ve kuruluştan destek istedik. Ancak sadece Recycling INDUSTRY Dergisi bize geri dönüş yaparak projemize destek verdi. Bu desteğini de sürdürüyor. Daha önce Recycling INDUSTRY Dergisi’nin girişimiyle TAP Derneği de okulumuza gelmiş ve öğrencilerimize atık pillerin toplanması konusunda eğitim vermişti. Bu tür destekler bize güç veriyor. Ayrıca TÜDAM Başkan Yardımcısı ve Benli Geri Dönüşüm Limited Şirketi Genel Müdürü Ömer Benli de projemize yakın ilgi gösterdi. Projemize katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bize sağladığınız bu malzemelerle, okulumuzda ve bölgemizde ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması konusundaki bilinci geliştirmek için çaba harcayacağız” dedi.

TÜDAM Genel Koordinatörü Serdar Aydın da TÜDAM’ın sektöre kurumsal bir kimlik kazandırmak, ülke genelinde oluşan evsel ve endüstriyel nitelikteki ambalaj atıklarının sağlıklı ve sürdürülebilir bir sistemde kontrol altına almak, ülkemizin çevre ve ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu ve geldiği noktada sektörün güçlü bir sivil toplum kuruluşu olmayı başardığını belirtti. Aydın, TÜDAM olarak proje kapsamında öğrencilere ve bölge halkına ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesi konusunda eğitilmesi konusunda da destek vermeye her zaman hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’nin Koordinatör ülke olarak yer aldığı ‘Saving Energy and Recycling’ projesi (2010–2012), Fransa, Almanya, İspanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki okullardan çok sayıda öğretmen ve öğrenci tarafından yürütülüyor. Proje kültürlerarası alışverişin yanı sıra geri dönüşüm ve sürdürülebilir enerji konularındaki bilincin geliştirilmesi amaçlıyor.