Basında Biz
TÜDAM ‘çözüm odaklı’ bir kurumsal kimliğe kavuştu

“2007 yılında kurulan TÜDAM, şahsi menfaatlerini bir tarafa bırakmış; sektör profesyonellerinin oluşturmuş olduğu, geliştirdiği fikir ve projelerle dikkate alınan, yaratmış olduğu sinerji ve güç birliği ile çözüm odaklı güçlü bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir. Kurulduğu yıl, 14 üyesi olan dernek bugün itibariyle, 4’ü ‘sempati üyesi’ olmak üzere toplam 46 firma üyeliğiyle, ambalaj atıkları alanında kapasite açısından sektörü yüzde 50’nin üzerinde temsil eder konuma ulaşmıştır”

2007 yılında kurulan TÜDAM (Dönüşebilen Ambalaj Malzemeleri Toplayıcı ve Ayırıcıları Derneği), şahsi menfaatlerini bir tarafa bırakmış; sektör profesyonellerinin oluşturmuş olduğu, geliştirdiği fikir ve projelerle dikkate alınan, yaratmış olduğu sinerji ve güç birliği ile çözüm odaklı güçlü bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir. Kurulduğu yıl, 14 üyesi olan dernek bugün itibariyle, 4’ü ‘sempati üyesi’ olmak üzere toplam 46 firma üyeliğiyle, ambalaj atıkları alanında kapasite açısından sektörü yüzde50’nin üzerinde temsil eder konuma ulaşmıştır.

TÜDAM, kurumsal kimliği oluşmuş, sektörün geleceğiyle ilgili söz sahibi olmuş; TAT ve GDT’ler için geleceğin belirsiz olmadığını ispatlar duruma gelmiştir.

2009 yılında kurulan Ambalaj Komisyonu’nda, 10 alt komisyonun 7’‘sine iştirak etmiş, Belediyelerin Rolü, Yükümlülükleri, İkili Sözleşmelerin Güçlendirilmesi Alt Komisyonu’na başkanlık ederek tüm komisyonlarda çözüm odaklı önerilerin çoğuna imza atmıştır.

Özellikle 19–20 Aralık 2008 Tarihleri’nde, İstanbul Kartal Titanic Business Otel’de gerçekleştirilen ‘Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Uygulamaları’ konulu, hafızalardan silinmeyen çalıştayı düzenleyerek yönetmeliğin tüm tarafları ile sorunlar masaya yatırılmış, çözüm önerileri ile daha sonra yapılan çalışmaların ve tartışmaların ateşleyicisi olmuştur.

2009 yılında imzalanan protokol ile atıkların kaynağında ayrılmasını hedefleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın başkanlığını yaptığı ve tüm atık gruplarını temsil eden sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu AKAT (Atıkların Kaynağında Ayrı Toplanması Platformu) üyeliği ile ambalaj atıklarının temsilcisi olmuştur.

20 Mart 2010 Tarihi’nde Bursa’da 3.yılını üyeleriyle birlikte kutlamış ve gündemdeki konuları görüşme, tartışma fırsatı yaratmıştır.

30 Mayıs - 2 Haziran 2010 Tarihleri arasında İstanbul Swissotel’de gerçekleşen BIR bahar dönemi toplantısına katılarak dünyadaki gelişmeleri yakından izlemiş, ayrıca Türkiye’deki durum ile ilgili bilgilendirme sunumu da yapmıştır.

10–13 Haziran 2010 tarihleri arasında İSTANBUL REW 2010 Fuarı’nda stant açmış, düzenlemiş olduğu ‘Lisanslı Firmaların Kurumsallaşma Süreci ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin Bu Sürece Etkisi’ konulu panel ile de yoğun bir ilgi toplamıştır.

3 Ağustos 2010 tarihinde Almanya’da ambalaj atıkları ve elektronik atıklarla ilgili ‘Yetkilendirilmiş Kuruluş’ olarak hizmet veren ZENTEK temsilcileri ve Türkiye’de atık elektrikli ve elektronik ekipmanların geri dönüşümü konusunda hizmet veren EXITCOM’u ofisinde ağırlamış; Almanya ve Türkiye’de yürürlükte olan uygulamaların karşılaştırılması ve ileride yapılabilecek ortak çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunulmuştur.

13–17 Eylül 2010 tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası IFAT Geri Dönüşüm Fuarı’na katılmış, 3–6 Kasım tarihleri arasında İtalya Rimini’de gerçekleşen ECOMONDO Geri Dönüşüm Fuarı’nda da katılımcı olarak stant açmıştır.

24–26 Ekim 2010 tarihleri arasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen BIR güz dönemi toplantısına katılmıştır.

Grup E tarafından düzenlenen Anaokulları Arası 3. Geri Dönüşüm Etkinliği’ne ve Yeşil Kamera Kısa Film Yarışması’na Ambalaj Atıkları Kategorisi’nde sponsor olmuş, Yönetim Kurulu Başkanımız Ekrem Demircioğlu Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan teşekkür plaketi almıştır.

TÜDAM’ın, kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği çalışmaların hepsini burada anlatmak elbette mümkün değil. Ancak bu çalışmaları hem 2010 yılının kısa bir değerlendirmesini yapmak hem de sektörün ve derneğin kısa sürede gerçekleştirdiği faaliyetleri hatırlatmak açısından sıralamak istedim.

Biliyoruz ki, tüm bu çalışmalar, bize güç katan dernek üyelerimizin TÜDAM yönetimine verdiği desteklerle gerçekleştirilmiştir. Ancak yine de bilinmelidir ki, daha yapacak çok işimiz, yürümemiz gereken çok yolumuz var. Bu da ancak lisanslı bütün firmaların, şahsi menfaatlerini bir yana bırakıp, TÜDAM çatısı altında oluşan bu güç birliğine daha etkin katılmalarıyla gerçekleşebilir. Çünkü asıl önemli olan, lisanslı firmalar olarak ciddi ve kurumsal duruş sergileyebilmek, yönetmelik kapsamında haklarımızı sonuna kadar savunup hepimizin varlığını sürdürebileceği bir sistemin, bir düzenin kurulmasını sağlamaktır.