Basında Biz

Yetkilendirilmiş kuruluşlar TSK ve MKE’nin atıklarına talip

Müdür Yardımcısı Eyüp Yahşi’nin bakanlık içinde başka bir birime atanması nedeniyle bu göreve getirilen Recep Şahin, AKAT Platformu’nun toplantısına ilk kez başkanlık yaptı.
 

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, “Atıkların Kaynağında Ayrı Toplanması için işbirliği Protokolü” çerçevesinde oluşturulan AKAT Platformu üyeleri, İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün Toplantı Salonu’nda bir araya gelip, 2010-2011 Eylem Planı’nı ele aldı. Toplantıda, AKAT Platformu üyesi yetkilendirilmiş kuruluşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun atıklarına talip olduklarını dile getirdiler.

Toplantıya; Nagihan Çakır (ALBİYOBİR), İslam Sadıker (AKÜDER), Ebru Özbek ve Şebnem Hava (ANELDOĞA), Göktan Gürcü (BAYTED), Cezmi Neyim ve Dilek Özcanlı Uslu (ÇEVKO), Arzu Karabacak (EXITCOM RECYCLING), Vahdettin Gökçe (APAK-TÜMAKÜDER), İbrahim Engin (GEKSANDER), Erdoğan Şahin (LASDER), Aydın Özbey (PETDER), Türkay Özgür (RECYCLING INDUSTRY), F. İnci Kavuştu ve Neslihan Bahar (TAP), Ömer Benli ve Ayça Yapıcı (TÜDAM), Ömer F. Uçman (TÜKÇEV), Asuman Gökgöz (TÜÇEV) katıldı.

Daha önce AKAT toplantılarına başkanlık yapan, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Yahşi’nin bir başka birimin başına atanması nedeniyle, AKAT Platformu’nun toplantısına, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı’na getirilen Recep Şahin ilk kez başkanlık yaptı.

YAŞAMAKAT Raporu ile 2010 Yılı Bütçe harcamaları hakkında üyelere bilgilendirme yapılan toplantıda, Temmuz- Aralık 2010 ve 2011 Ocak-Temmuz aylarını kapsayacak Bütçe ve Eylem Planı’na ilişkin görüş ve öneriler aktarıldı. Toplantıda ayrıca, Recycling INDUSTRY Dergisi’nin ilkini bu yıl düzenlediği Yeşil Kamera-Atık ve Geri Dönüşüm Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması’na AKAT’ın desteğinin sürdürülmesi ortak görüş olarak dile getirildi. Ayrıca, AKAT Platformu Eylem Planı’nın 2 yılı kapsayacak biçimde ve bölgesel olarak planlanması, AKAT Platformu olarak belirlenecek tek bir projenin ülke genelinde duyurulması, atıklar konusunda Meslek Liseleri’ne özgü eğitim çalışmalarının başlatılması da kararlaştırıldı.

AKAT Platformu 21 Eylül 2010 günü yine İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Maslak Binası Toplantı Salonu’nda bir araya gelecek.