Basında Biz
TÜKÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan ASLAN:“Çevrenin en büyük düşmanı eğitimsiz halktır”

Eğitilmemiş halk kitleleriyle çevre sorunlarına çözüm bulamazsınız. O nedenle tüm sektörlerin herkesin bu işin altyapısı olan eğitime ağırlık vermesi lazım. Çünkü eğitim seviyesi yüksek ülkelerde çevre daha iyi korunur. Karnı aç olan adam, ‘çevreden bana ne!” der…” 
 

TÜRKİYE Dönüşebilen Ambalaj Malzemeleri Toplayıcı ve Ayırıcıları Derneği’nin (TÜDAM), fuar kapsamında düzenlediği “Lisanslı Firmaların Kurumsallaşma Süreci ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin Bu Sürece Etkisi” konulu panel yapıldı.

Panele, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Yahşi, Ambalaj Atıkları Şube Müdürü Emine Aydınoğlu, Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi (TÜKÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Beyhan Aslan, TÜDAM Yönetim Kurulu Üyesi ve Burkasan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç ve Hakan Güley (Nord Engineering) konuşmacı olarak katıldı.

TÜKÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Aslan, Türkiye’de çok sayıda sivil toplum örgütünün kurulduğunuz vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Fakat bakanlığımızın bunları gözden geçirmesi lazım diye düşünüyorum. Yani hangi STK’lar muhatap alınmalı, nedir, ne değildir diye… Bunu şunun için söylüyorum; TÜKÇEV’i kurduktan sonra çevre kuruluşlarına, tüketici derneklerine birer mektup yazıp dost olalım istedik. İnanın mektupların bölümü, adreslerinde bulunmadıkları, adresleri belli olmadığı için geri döndü! STK’lar halkla bütünleşmiyor. STK’lar tepede, entelektüel çevrede kaldı. Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin üyelerini toplasak, 72 milyon nüfusta belki 5 bin kişi yapar. Yani halk yok. Bunu kabul etmek lazım. Ama Avrupa’da halk var…Bu yüzden bizde sivil toplum örgütlerinin baskı unsuru olması söz konusu değil. Medyada ve basında çevreyle ilgili konular pop malzemesi, magazin malzemesi olarak işleniyor. Bir takım sanatçılar ve politikacılar çevre konusunu kendi reklamları için kullanıyor!” dedi. Televizyonlarda yayınlanan tüm dizilerde çevreyle ilgili mesajların verilmesine yönelik projelerin uygulamaya konulması gerektiğini, bu konuyu RTÜK’e de yazdığını belirtti.