Basında Biz

AKAT büyük adımlar atmaya hazırlanıyor...

“Geri dönüşüm alanının önde gelen taraflarının temsil edildiği AKAT (Atıkları Kaynağında Ayırma Toplama Platformu) 4 Mayıs 2010’da Gölbaşı Çevre Referans Laboratuarı’nda bir araya geldi...
 

2009 yılında 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde imzalanan “Atıkların Kaynağında Ayrı Toplanması için işbirliği Protokolü” çerçevesinde oluşturulan AKAT Platformu’nun mevcut üyeleri gerçekleştirecek çalışmaların neler olması ve nasıl yapılması gerektiği yönünde belli aralıklarla bir araya geldi. Son olarak 4 Mayıs Salı günü Ankara’da Çevre ve Orman Bakanlığı Gölbaşı Çevre Referans Laboratuarı Toplantı Salonu’nda gerçekleştiren toplantıyla AKAT, Eylem Planı’nı görüştü ve karara bağladı. Toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Daire Başkanlığı Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Yahşi Başkanlık yaptı. Toplantıya ayrıca Tıbbı ve Özel Atıklar Şube Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Kemal Kurusakız ve Çevre Mühendisi Hasan Seçkin’de katıldı. Toplantıda AKAT’ın çalışmalarının basın ile ilişkilerinde daha verimli sonuçlar elde etmesine katkı sağlamak amacıyla Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Basın Danışmanı Yelda Ataç’da bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda AKAT’ın logosu oy çokluğu ile kabul edildi. AKAT’ın gündeminde olan ikinci önemli konu ise dünyanın en önemli geri dönüşüm fuarlarından biri olarak kabul edilen IFAT’a 40m2 bir standla katılımın karara bağlanması idi. Özel bütçe oluşturularak IFAT Fuarı’na katılacak taraflar da toplantıda belirlendi. Buna göre özel bütçenin giderleri Recycling INDUSTRY Dergisi, EXITCOM, GEKSANDER, Lokman Geri Kazanım, ÇEVKO ve PETDER tarafından karşılanacak. Toplantıda AKAT markasının tescil edilmesi de kararlaştırıldı ve gerekli müracatlar başlatıldı. Tüm bunların yanı sıra Recycling INDUSTRY Dergisi ve TUÇEV tarafından düzenlenen Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Üniversiteler Arası Atık ve Geri Dönüşüm konulu kısa metrajlı Film Yarışması Yeşil Kamera’ya katkı sağlanması da toplantıda alınan önemli kararlardan biriydi. YAŞAMAKAT Projesi’nin de bakanlık web sayfasına ilave edilmesi karara varılan maddelerden bir diğeriydi.

Bu arada 6. Uluslararası Geri Dönüşüm ve Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW ‹stanbul’a 100 m2’lik bir standla katılınması yönünde anlaşmaya varıldı. AKAT’ın gündeminde olan önemli bir etkinlikte 5 Haziran Çevre Günü’nde AKAT standının kurulması ve burada dağıtılacak olan materyallerin hazırlanmasıydı. Bir sonraki toplantının 27 Mayıs Güral Sapanca Wellness Park Oteli’nde yapılması da görüşmelerde kararlaştırıldı. Oldukça yoğun bir gündemi olan ve Eylem Planı’nın karara bağlandığı toplantıda alınan en önemli kararlardan biri de Temmuz ayından itibaren 2011’e dönük çalışmaların planlanması ve bu konuda bütçelerin oluşturulmasıydı. Platformu oluşturan üyelerin ortak görüşü AKAT’ın önümüzdeki dönemde geniş kitlelere ulaşan başarılı çalışmaları gerçekleştireceğine dönük inançtı. Platformu oluşturan üyelerin çoğunluğu alanında çok sayıda kuruluşu temsil ediyor. Bu açıdan bakıldığında AKAT’ı meydana getiren üyelerin arka planında yüzlerce kurum ve kuruluş yer alıyor. AKAT’ın başkanlığını yürüten Eyüp Yahşi toplantıda yaptığı konuşmada AKAT’ın karara bağladığı eylem planıyla koşullar dikkate alındığında başarılı bir çalışma ortaya koyduğunu bununda gelecek adına herkese umut aşıladığını ifade etti. Eyüp Yahşi: “AKAT şu an Türkiye’nin en güçlü yapılarından biri olmaya aday. Yakın gelecekte bu platform önemli ve faydalı çalışmalar yapacak.” dedi.