Basında Biz

Türkiye'nin Katı Atık Sorunu Çözülecek

Dernekleri bir araya getiren Akat Protokolü törende imzalandı

Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü Töreni Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çözüm önerileri ve Türkiye’de çevre konusunda yapılan çalışmaların anlatıldığı video gösterimiyle başlayan törende bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, gelecek nesillere daha iyi bir çevre bırakılması için herkesin kendisini muhasebeden geçirmesi gerektiğini anlattı. 

Türkiye’nin son 15 yılda hava, su, toprak kirliliği ve erozyonla mücadelede çok iyi noktaya geldiğinin altını çizen Bakan Eroğlu, geçmiş dönemlerde Türkiye’de hava kirliliği konusunda sorunlu kentlerin bulunduğunu, hattazamanında vatandaşlara gazetelerin promosyon olarak maske dağıttığını hatırlattı. Bakan Eroğlu, konuşmasında şunlara yer verdi: “İstanbul’da su yoktu. Artık İstanbul’un içme suyu sorunu yok. Olmayacak da. Çünkü büyük düşündük. İstanbul’un içme suyu kalitesi şu anda Avrupa’daki birçok ülkeden çok daha iyidir. Geçmiş dönemlerde İstanbul’da toplam atık suların sadece yüzde 5’i toplanıyordu. Geri kalan atık sular sahillere, doğrudan derelere, sokaklara akıyordu. 1994-1995 yıllarında su sorunu çözüldükten sonra atık su arıtma tesislerine ağırlık verdik. Haliç’le ilgili yapılanlar bir destandır, anlatılamaz. Altın Boynuz adıyla anılan muhteşem mekanı feda edebilir miydik? 1997 yılı İstanbul’un Haliç yılıdır. 5 milyon metreküp çamur vardı temizlenmesi gereken.  Kokulardan durmak mümkün değildi, arabaların camlarını kapatırdık. Ancak yaptığımız çalışmayla Haliç’i çamurdan kurtardık. “Eroğlu, atık su tesisleri yapan belediye sayısını son 5 yılda5 katına çıkardıklarını dile getirdi. 

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya da Çevre Günü’nün 1972 yılında ilan edildiğini belirterek, bunun sembolik bir uygulama olduğunu, aslında 365 günün “Çevre Günü” olması gerektiğini aktardı. Bakanlık olarak 81 kentte çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini dile getiren Sarıkaya, bu yılki kutlamaların ana temasının “Gezegenin sana ihtiyacı var. İklim değişikliğiyle mücadele için birleşmek” dedi. 

Bu yılın dünya için iklim değişiklikleri konusunda önemli olduğunu kaydeden Sarıkaya, “Bugün artık bazı soruları kendimize sormamız gerek. Çevre bize doğal kaynakları, tabi güzellikleri veriyor. Peki bugün biz çevreye ne verebiliriz? Küçük bile olsa bir şeyler yapmak gerek” dedi. Bakanlığın 2003 yılında Orman Bakanlığı’yla birleşmesiyle güç kazandığını anlatan Sarıkaya, Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde tarımdan sonraki en zor başlığın çevre olduğunu söyledi.